BİZ

Rock’n Dark 2010′da finale kalarak ivme kazanan Biz, 2012 yılında ilk albümü “Müzik İstiyoruz”u yayınladı ve Doğu Yücel, Mehmet Tez gibi birçok müzik yazarından çok iyi eleştiriler almayı başardı. Tolga Akyıldız, Ece Dorsay, Güven Erkin Erkal ve Bant Dergisi albümü 2012′nin en iyi yerli albümleri arasında gösterdi. Dream Tv’de Ar-Ge, Ana Sahne programlarında sahne alan grup, Yalçın Birol’un sunduğu BiP programında, netD’de yayınlanan Evden Uzakta’da ve Açık Radyo’da gerçekleştirdiği akustik performanslarla da isminden bahsettirmeyi başardı.
 
Kurulduğundan beri Peyote, Roxy, Dogzstar Karga, Buddha, Ghetto ve İstanbul Live gibi mekanlarda konserler veren grup ayrıca 2013′te Vodafone Istanbul Calling kapsamında Babylon’da sahne aldı. 

İstanbul’da ve Ankara’da çok sayıda üniversite ve lise festivalinde yer almış olmanın yanı sıra Biz, İstanbul Tasarım Bienali kapsamında Istanbul Modern Müzesi’nde ve kimi sergi mekanlarında akustik performanslar sergilemekten geri kalmadı. 2012′de Gezi Parkı’nın aktif kullanılması için düzenlenen organizasyonda Gezi Parkı’nda performans veren grup, HayTap Hayvanseverler derneği için düzenlenen gecede de yer aldı.

Akla kazınmayı seven sözleri, coşkulu ve duygusal tınlayan melodileriyle, klavye ve üflemelilerle sıkça beslenen grup Türkçe sözlü indie müziğin en önemli temsilcilerinden biri.

“Rock’n Dark finallerinde izlediğimde bu grupta özel bir şey olduğunu fark etmiştim. Grubun adı boşuna Biz değil, gerek şarkı sözleriyle gerekse melodileriyle dinleyicinin grupla hemen özdeşleşebildiği, dinleyiciyle müzisyenin Biz kodu altında bir araya geldiği bir müzikal birliktelik söz konusu. Bunu ilk albümleri “Müzik İstiyoruz”u dinlerken daha iyi anlıyorsunuz. İngiliz indie müziği daha önce hiç bu kadar samimi bir şekilde Türkçe’de karşılığını bulmamıştı.” 
Doğu Yücel / Blue Jean Yazı İşleri Müdürü

”BİZ “Müzik İstiyoruz” albümüyle bence Sakin ve Anima gibi tek albümde unutulmaz olanlar arasında yerini aldı. Tek albümle kalmazlar umarım”
Güven Erkin Erkal  / Radyo D

“Çok rahat dinlenen ve insanı ne olduğunu anlamadan kendine çeken bir albüm.Türk rock grupları hala insanı şaşırtabiliyor”
Mehmet Tez / Milliyet

“Biz’le Rock’n Dark Müzik Yarışması’nın jüri başkanlığını yaptığım 2010 yılında tanıştım. O yıl yarışma birinciliğini kılpayı kaçırdılar. Açıkça ifade etmek isterim ki benim birincim Biz’di. Her şeyden önce iyi şarkı yazan ve kendi duruşunun altını net çizen bir grup. Alternatif rock zemininde ve yıllar içinde hem grubu hem de sound’larını daha iyi noktalara taşıyacaklarına inanıyorum.” 
Tolga Akyıldız / Milliyet Gazetesi Yazarı

“I really enjoyed mastering and working with BİZ on their debut album. It’s got a great lo-fi indie vibe and a number of really strong tracks – I especially loved “Bal Gibi” and “Hep ve Hiç,” not to mention their killer Pixies cover. I put the CD in my car player to test the master and haven’t taken it out! “ 
Pieter Snapper / Babajim Stüdyosu

“Türk rock sahnesinin yakın gelecekte tanışacağı ‘biz’ alternatif rock’ın Türkiye’deki en dikkat çekici temsilcilerinden biri olmaya aday. Grubu ve yaptıklarını yakından izlemenizi öneririm.”
Kutlu Özmakinacı / Yüksek Sadakat kurucusu / Hürriyet Gazetesi müzik yazarı